Spálňové štúdio

spálňa

Spálňa je v byte veľmi dôležitá - spánkom trávime spravidla 6 - 8 hodín denne, a pokiaľ chodíte do práce a teda nie ste celý deň doma, potom práve spálňa je miestnosť, v ktorej v rámci bytu strávite najviac času.

Výber miestnosti pre spálňu

Pre pokojný a ničím nerušený spánok by spálňa nemala byť orientovaná smerom k frekventovanej komunikácii alebo miestu s nejakým silným zdrojom hluku alebo pachov (nad diskotékou, reštauráciou s nočnou prevádzkou, či iného spoločenského zariadenia a pod.). Dôležitou časťou je aj výber vhodnej svetovej strany, na ktorú bude spálňa orientovaná. Pre tých, ktorí chodia spať a vstávajú so skoro ráno, vyhovuje spálňa orientovaná na východ. Tá sa v priebehu dňa neprehrieva takže večer je v nej príjemne. A tí, ktorí idú do postele neskoro po polnoci ranné slnečné lúče nepotešia a preto je pre nich výhodnejšia severná svetová strana.

spálňa

Ako si správne zariadiť spálňu?

Postupom času sa spálňa stala miestom, kde sa nielen spí ale aj oblieka a trávi voľný čas. Mali by sme si teda poriadne premyslieť rozmiestnenie nábytku. Logicky by sme si mali odpovedať, že človeku prospieva vzdušný a väčší priestor nezaplnený vecami a nábytkom. Nábytok by nikdy nemal stáť v prevádzkových trasách, t. j. na ceste od dverí k posteli, oknu, skriniam. Nesmieme do neho vrážať či zakopávať oň, pretože je to jednoduchá cesta k nečakaným úrazom. Môže tu, samozrejme, byť aj oddychové kreslo, a ak na spálňu nadväzuje balkón, terasa či lodžia, nebude na zahodenie stolík na servírovanie raňajok či večerného pohárika vína.

 

 

spálňa

Úložné priestory v spálni

V súčastnosti sa namiesto tradičných skriní využíva celá plocha steny. Ak má dobre priestorovo pôsobiť, mala by taká stena siahať od podlahy až ku stropu. Zvlášť vhodné a veľmi obľúbené sú vstavané skrine, ktoré v miestnosti tak “nerušia”. Potom nám v spálni stačí menší nočný stolík, vešiak „nemý sluha“ a nejaký pekný kúsok nábytku, ktorý poslúži na ukladanie či odkladanie a je naň pekný pohľad (napr. bielizník alebo truhlica). Ešte praktickejším, a vo väčšine novopostavených domov už štandardným riešením je samostatný šatník, do ktorého sa vchádza priamo zo spálne alebo je čo najbližšie ku spálni.

 

 

spálňa

Najdôležitejšia je kvalitná posteľ

Bezpochyby najtrvácnejšie sú kvalitné drevené postele ktoré nevŕzgajú a pôsobia honosnejšie a kvalitnejšie. Je to dlhodobá investícia, ktorá by vás nemala sklamať. Výška postele je individuálna a záleží najmä na tom, ako vysoký bude matrac, ktorý do postele osadíte. Všeobecne platí, že plocha ležania by mala byť približne pol metra nad zemou, ale nie všetci sme rovnako vysokí, preto je dobré si nechať poradiť. Veľkosťou by mala byť posteľ taká veľká, aby ste sa v nej cítili dobre. Dostatočný komfort pre každého predstavuje posteľ so šírkou 100 cm pre jednolôžko a minimálne160 cm pre dvojposteľ. Pokiaľ ide o dĺžku, posteľ by nemala byť kratšia ako je vaša výška +25cm. Každopádne sa na veľkosti postele nesnažte šetriť. Pri nočnom prevaľovaní by sa vám to nemuselo vyplatiť. Na komforte, v ktorom trávite tretinu života určite záleží.