Aktuálne trendy v kuchyniach

Každé 2 roky sa koná v talianskom Miláne výstava Eurocuccina, kde poprední výrobcovia vychytených značiek prezentujú trendy na najbližšie obdobie. Boli sme pozrieť aj na doteraz poslednej výstave, aby sme vám mohli poskytnúť aktuálne informácie. Aké teda sú najnovšie trendy v oblasti kuchýň?

Farby

Biela, ktorá viedla v rebríčku obľúbenosti niekoľko posledných rokov, je definitívne na ústupe. Nahradila ju farba bielej kávy a ostatné tlmené odtiene od krémovej cez kapučíno až po svetlokávovú. Používaná farba je aj sivá, opäť v jemných tlmených odtieňoch od svetlosivej až po antracitovú, čiernu bolo vidno len veľmi zriedka. Občas som našla aj tlmený odtieň inej farby, vždy bola ale použitá len ako doplnková. Výrazné farby momentálne vôbec nie sú v kurze, výnimku tvorí snáď len oranžová, prípadne na malej ploche červená. Kávové odtiene vedú v obľúbenosti aj pri použití moridiel, a doteraz tak obľúbené bielené drevo takmer nebolo vidno.

sdasd
sdasd

Povrchy

Doteraz veľmi populárny vysoký lesk nahrádza postupne opačný extrém – hlboký mat. Ani jeden z nich sa bohužiaľ nevyznačuje nadmernou praktickosťou, na niektorých fotkách zblízka si môžete všimnúť, že vidno odtlačky prstov. Našťastie existujú aj povrchové úpravy, ktoré znesú bežné dotyky bez viditeľných následkov, určite si však pred kúpou nábytku najprv vyskúšajte ho chytiť, aby ste doma tiež nepotrebovali takého leštiča, ktorý nabehol vždy po skupinke zvedavých kontaktných návštevníkov :-)

Materiály

Drevo, predovšetkým masívne vo svojej prirodzenej forme, sa objavuje v moderných kuchyniach stále častejšie a na väčších plochách, vytvára harmóniu kontrastov a vnáša teplo a život medzi inak chladne pôsobiace tlmené farby a hranaté tvary. Najpoužívanejšou drevinou je stále dub so svojou typickou kresbou, pričom praskliny a hrče sú žiadaným výrazovým prvkom. Dub najlepšie vynikne vo svojej prirodzenej farebnosti, používa sa ale podľa potreby aj morený vo všetkých kávových odtieňoch. Obľúbenou úpravou je aj patinovanie, predovšetkým v rustikálnych kuchyniach. Vo väčšej miere sa začína objavovať aj orech. Ten takmer vždy v prírodnej farbe, pri jeho výraznej charakteristickej kresbe by bola škoda ho pokaziť nejakým náterom. V menšej miere sa používajú aj iné domáce dreviny, a tiež mäkké drevo ako borovica či smrek. Lacnejší (a na údržbu praktickejší) variant je laminovaná drevotrieska, ktorá drevo iba imituje. Dnes je už možné zohnať drevotriesku s povrchovou úpravou z diaľky na nerozoznanie podobnou drevu, so štruktúrovaným povrchom, výber je naozaj bohatý. Na pracovné dosky sa najčastejšie používa kameň alebo jeho imitácie. Čo však vo vašej kuchyni nesmie chýbať, ak chcete držať krok s dobou, sú retro doplnky ako po babičke :-)

sdasd